עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

מערכת הביוב בחיפה

22/08/2016 17:17
ציון
ביוב, חיפה, מערכת ביוב, אינסטלציה

כל מה שחשוב לדעת על מערכת הביוב בחיפה

חיפה היא אחת מן הערים הגדולות ביותר בישראל, וכמו כל עיר גדולה, מערכת הביוב שלה נחשבת לאחת מן הגדולות ביותר, מרכזית וחשובה. כפי שתראו בהמשך, המבנה של מערכת הביוב בחיפה משפיע לא רק על תושבי העיר עצמה - אלא גם על תושבי כל הערים, היישובים והקיבוצים הסמוכים. יש חשיבות להיכרות עם מערכת הביוב של חיפה אם כן - לכמות גדולה מאד של תושבי המדינה, בדגש על אלו שגרים באזור הצפון.

 

אז מהן הנקודות המרכזיות?


     המכון לטיפול בשפכים - ראשית, יש לציין כי כלל השפכים באזור מנותבים אל המכון לטיפול בשפכים שיושב בתוך העיר. כך, המכון נותן שירות לא רק לתושבי העיר חיפה - אלא מזרימים אליו את הביוב מכל הקריות, וכן מהמועצות האזוריות יזרעאל עמק זבולון ומטה אשר, וכן מהיישובים הערביים הנמצאים בסמוך לעיר. הדבר הופך את תשתיות הביוב של חיפה לעמוסות יחסית, אך גם מתקדמות וחשובות מאד.


     שתי תשתיות נפרדות - אם תסתכלו במפה על מערכת הביוב של חיפה, תגלו שמדובר למעשה על שתי מערכות שונות - הצפונית והדרומית. קו המעבר בין התשתיות הללו הוא נחל הקישון. עם זאת, לרוב כשמבצעים פרוייקטים שונים בעיר, מבצעים אותם בשתי התשתיות גם יחד. שירותי אינסטלציה בחיפה שניתנים ברמה העירונית - מתבצעים אם כן בשני החלקים גם יחד.


     איך הביוב נע? - בניגוד לערים אחרות, הביוב נע בחיפה בכוח הגרביטציה בלבד, והדבר הוא הודות לשיפוע העצום של העיר והעובדה שהעיר כולה יושבת על רכס של הר הכרמל. כלל השפכים שבעיר - בין אם בחלק הצפוני ובין אם בחלק הדרומי, נודדים ממזרח למערב. יודגש כי המבנה הייחודי של העיר מאפשר להתקין כל נקודת ביוב כך שתפעל על בסיס כוח הגרביטציה בלבד - ובכך העיר מיוחדת מאד.

 

ומה יהיה בעתיד?


בשנת 2003 אושרה לעיר חיפה תוכנית אב מיוחדת להמשך הפיתוח של תשתיות הביוב שלה, וזאת על מנת שהעיר תוכל לעמוד בעתיד בריבוי האוכלוסיה הטבעי שבה, ועל מנת שיהיה אפשר למשוך אוכלוסיות נוספות אל העיר. העיר אם כן נמצאת תמיד בתהליכי שינוי - וגם תשתיות הביוב שלה תמיד עומדות בגרף שיפור ניכר.

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה: